Zaopiekuj się mną! – TakesCare w trosce o pielęgniarki.

12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Teraz, w okresie walki z epidemią koronawirusa, cały personel medyczny walczy za nas i dla nas na „pierwszej linii ognia”. Wsparcie jakie możemy im okazać, jest wyjątkowo ważne. Pamiętajmy, że liczy się każdy gest, a ciepły uśmiech i słowo „dziękuje” działają cuda. Pielęgniarki, które na co dzień troszczą się o pacjentów wiedzą to najlepiej.

Początki pielęgniarstwa

Prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa była Florence Nightingale, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa przy Szpitalu św. Tomasza – The Nightingale Training School w Londynie (szkoła powstała w 1860r. i obecnie nosi nazwę: The Florence Nightingale School of Nursing and Midwifery)[1]. Swoją zawodową decyzją, Florence zszokowała otoczenie, bowiem wówczas osoby pomagające w szpitalach, pochodziły z nizin społecznych a zajęcie to było postrzegane jako haniebne. Jako pierwsza, potraktowała pielęgniarstwo jako zawód do wykonywania którego, niezbędna jest specjalistyczna wiedza, a także zaangażowanie i troska o pacjenta. W Polsce pierwsze szpitale lokalizowane były przy zakonach. Następnie Bonifratrzy i siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Szarytek zaczęły prowadzić działalność przyszpitalną. W 1895 r. powstała pierwsza w Polsce szkoła pielęgniarstwa, Lwowska Szkoła Pielęgniarstwa.  Obecnie pielęgniarstwo stanowi samodzielny zawód medyczny, do którego wykonywania niezbędne jest ukończenie szkoły wyższej i posiadanie licznych specjalizacji.


Rola pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia.

Zawód pielęgniarki ukształtował się z potrzeby zaopiekowania się chorym, dbania o jego dobrostan w pojęciu holistycznym. Wymagania stawiane pielęgniarkom nie ograniczają się jedynie do wiedzy fachowej. W świadczeniu profesjonalnej opieki pielęgniarskiej pomocne są opracowane naukowo i poparte praktyką modele pielęgniarstwa nawiązujące do potrzeb, problemów, sytuacji, oczekiwań w zdrowiu i chorobie. Warunkiem powodzenia jest jednak wiedza i umiejętność korzystania z nauk społecznych, nauk humanistycznych, biologicznych i innych, zwłaszcza w obliczu zmian cywilizacyjnych i kulturowych oraz globalizacji współczesnego życia.[1] Zawód pielęgniarki to niezwykle wymagająca misja. To one spotykają się z pacjentem na co dzień, docierają do szkół, seniorów, osób niepełnosprawnych. Obłożenie osób chorych powoduje, że lekarze pierwszego kontaktu bardzo chętnie korzystają z ich wkładu w opiekę nad pacjentem.  Wyspecjalizowane pielęgniarki stanowią niezbędną pomoc w szpitalach, na salach operacyjnych, na oddziałach, w poradniach lekarskich, Domach Opieki Zdrowotnej czy szkołach. W zależności od poziomu wykształcenia, ukończonych kursów, zapewniają fachową pomoc. Zofia Małas – prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w wywiadzie dla Pulsu Medycyny podkreśla, że wreszcie widać szanse na odbudowanie polskiego pielęgniarstwa, a rok 2020 został przez Światową Organizację Zdrowia ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej.[2] Prognozowany jest dalszy wzrost wynagrodzenia w tym sektorze, przyjęto nowe rozwiązania które umożliwiają jednoczesną pracę zawodową i podnoszenie kwalifikacji, jak również widzimy większe zainteresowanie wśród młodych osób podjęciem pracy w zawodzie pielęgniarki czy położnej. Miejmy nadzieje, że te wszystkie czynności są początkiem zmian w podejściu do personelu medycznego, bowiem jego rola w systemie ochrony zdrowia jest nieoceniona.

Sytuacja pielęgniarek w obliczu epidemii COVID-19

Koronawirus nie oszczędza nikogo, zachorowanie na wirus SARS-CoV-2 to jak ruletka. Oczywiście wszelkiego rodzaju zabezpieczenia mają zminimalizować ryzyko zakażenia, ale personel medyczny narażony jest najbardziej. Rząd i organy statutowe, takie jak Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, wprowadzają liczne procedury mające na celu uszeregowanie zasad wykonywania pracy, jednakże pielęgniarki skarżą się na brak jednoznacznych wytycznych. Dezinformacja i brak spójnych reguł wynikają zapewne z tego, że dla wszystkich walka z pandemią jest czymś nowym, a skala zachorowań przerosła oczekiwania ekspertów i wirusologów na całym świecie. Personel medyczny jest przepracowany, cierpi na braki kadrowe, w niektórych placówkach brakuje sprzętu ratującego życie pacjentom, a także środków ochronnych. Niewystarczająca jest także ilość testów, którym poddawany jest personel medyczny. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, jednakże największy odsetek zachorowań występuje wśród pracowników służby zdrowia. Wobec powyższych sygnałów, OZZPiP podkreśla, że konieczne jest pilne podjęcie ze strony ministra zdrowia działań regulujących tę sytuację w sposób jednolity na terenie całego kraju. Obawa przed zachorowaniem, nieustający niepokój o zdrowie swoje i swoich najbliższych, troska o pacjentów, stres związany z możliwą utratą pracy – powodują dodatkowe utrudnienia. Personel medyczny do niedawna nie mógł liczyć na wsparcie psychologiczne, dopiero pod koniec marca uruchomiono dyżury telefoniczne oraz psychoterapie online. Dla pielęgniarek i położnych przygotowano również filmy edukacyjne, które pomogą uporać się z lękiem o najbliższych czy skuteczniej porozumieć się z pacjentami w trudnych sytuacjach (np. gdy zatajają informacje o swoim zdrowiu). Filmy dostępne na stronie http://www.nipip.pl.[1] Tam również można znaleźć wykaz placówek, które świadczą pomoc psychologiczną dla pielęgniarek i położnych. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: https://nipip.pl/sos-pomoc-psychologiczna-dla-pielegniarek-i-poloznych-w-czasie-pandemii/.

Personel medyczny codziennie podejmuje walkę o zdrowie nasze i naszych najbliższych. Zapewne niektórzy są zdania, że na tym polega ich praca, jednakże w obliczu pandemii wszystko nabiera innych kształtów. Zagrożenie życia jest realne, a sytuacja, w której się znajdujemy jest wyjątkowa, więc wyjątkowo ważnym tematem powinna być pomoc i wsparcie dla pielęgniarek i położnych, a także dla całego personelu medycznego. Liczy się każda pomoc, od zbiórek pieniędzy na sprzęt medyczny i środki ochronne, po drobne gesty, takie jak inicjatywa salonów kosmetycznych, która wystawia vouchery na darmowe zabiegi pielęgnacyjne dla kobiet z personelu medycznego. W Internecie organizowane są liczne akcje edukacyjne mające na celu uświadomienie pacjentom i ich bliskim, jak ważne jest to żeby nie kłamać medyka.  Każdy z nas może wyrazić swoją wdzięczność i troskę w inny sposób.

Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni za Wasz trud i wysiłek, jaki wkładacie w swoją pracę. TakesCare jako platforma telemedyczna zachęca pielęgniarki i położne do skorzystania z e-konsultacji z psychologiem i psychoterapeutą, jeśli w tym trudnym czasie potrzebują wsparcia specjalisty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s